Jak poznám rostliny na které jsem alergický?

Pylové alergie způsobují pyly rostlin, které se rozmnožují šířením ve větru – jsou tedy velmi lehké a jejich šíření je přímo závislé na aktuální povětrnostní situaci, spolu s výskytem deště a vlhkostí vzduchu.

Mezi rostliny které se rozmnožují právě takto patří typicky trávy, byliny a velké množství stromů. Prvním způsobem jak poznat na které rostliny jsem alergický je tedy prostý pohled na typicky kvetoucí rostliny které se nacházejí ve vašem okolí v dobu kdy máte příznaky. Pozor, alergii způsobují i některé pokojové rostliny, proto je potřeba se nejdříve zaměřit na vlastní byt či dům, a následně prozkoumat okolí.

Druhou cestou je podívat se na pylový kalendář, co právě kvete, a podle obrázku pak vyhledat ve svém okolí zda se tyto rostliny někde poblíž nevyskytují. S tím vám pomůže atlas rostlin, buď ten na těchto stránkách, nebo i klidně jakýkoliv dobrý který koupíte v knihkupectví. Variantou je též stáhnout některou aplikaci do chytrého telefonu, která umí rozpoznat rostlinu i podle obrázku a správně ji zařadit.

 

Druhy alergenů

Pyly dřevin, travin a bylin

Pylové alergie, tzv. polinózy, mají charakteristicky sezonní charakter. V jarním období dominují pyly dřevin, v létě pyly travin a na podzim pyly vysokobylinných plevelů. Schopnost alergizovat je u různých rostlin různá. Například díky přibývajícím nekultivovaným plochám na sídlištích, kde se daří zejména rostlinám s agresivními pylovými alergeny (pelyněk černobýl, bojínek luční, pýr plazivý, tomka vonná, ovsík vyvýšený apod.) došlo k vzestupu projevů polinózy. Koncentrace pylů v ovzduší je také ovlivněna počasím.

Domácí prach

Domácí prach je bohatým zdrojem bytových alergenů. Je tvořen chemickými látkami a biologickým materiálem typu bakterií, plísní, lidských a zvířecích odpadů, roztočů. Pravidelné větrání místností v období příznivého stavu ovzduší vede k regulaci domovní teploty a relativní vlhkosti vzduchu. Tím nepřímo klesá koncentrace alergenů v ovzduší.

Roztoči

Hlavním alergenem domácího prachu jsou roztoči. Jsou to drobní členovci podobní klíšťatům asi 0,3 mm velcí a pouhým okem neviditelní. Nejdůležitější jsou dva druhy: Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Roztoči se živí lidskými lupy a kožním odpadem.