Jsem alergik?

Průvodce od symptomů k diagnóze

Kýcháte? Máte stále ucpaný nos? Možná podobně jako odhadem 25% Čechů trpíte alergií. V tomto průvodci se dozvíte, jaké jsou hlavní symptomy alergie, jak je zaznamenávat, a proč, jak a kde se nechat vyšetřit.

Symptomy alergie

  • Máte často ucpaný nos?
  • Kýcháte?
  • Svědí vás oči či pokožka?
  • Špatně se vám dýchá?
  • Máte kopřivu?

Tyto a další potíže jsou nejčastějšími příznaky alergií. V závislosti na typu alergie se mohou projevovat během celého roku, nebo sezónně.

Sledujte své symptomy

Pokud máte podezření, že trpíte alergií, začněte sledovat své symptomy pomocí mobilní aplikace Pyly.cz. Až půjdete na vyšetření, můžete je jednoduše poslat na e-mail svému lékaři.

Mobilní aplikace

Co alergii způsobuje?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, které se vyskytují v našem okolí a pro většinu lidí jsou neškodné. Těmto spouštěčům říkáme alergeny. Zpravidla se jedná o různé druhy potravin, roztoče, psi, kočky, hmyzí píchnutí či pyly rostlin a stromů.

 

Příčina rostoucího počtu alergiků v populaci není zcela jasná. Pravděpodobně jde o kombinaci zhoršující se kvality životního prostředí, nevhodného životního stylu a genetických predispozic.

Proč se nechat vyšetřit?

Alergologické vyšetření odhalí, na které látky jste alergičtí. Těm se potom můžete začít vyhýbat, nebo pokud to není možné, ztlumit alergickou reakci pomocí vhodných léků, které vám lékař předepíše.

Některé druhy alergií je možné zcela vyléčit pomocí imunoterapie, u většiny však zatím medicína umí jen potlačovat příznaky.

Nejběžnější léky pro alergiky je možné zakoupit v lékarně i bez předpisu, avšak pouze v menším balení a za vyšší cenu. Navštívit alergologa se tedy vyplatí i finančně.

Vyšetření nepodceňujte

Včasná diagnóza a léčba může nejen ulevit od příznaků, ale také předejít závažnějším zdravotním potížím, například rozvoji astmatu, nebo dokonce zabránit úmrtí v důsledku anafylaktického šoku vyvolaného například hmyzím bodnutím.

Jak vyšetření probíhá?

Alergie lze diagnostikovat laboratorně ze vzorku krve, nebo pomocí kožních testů. Při těch vám lékař na předloktí aplikuje malé množství různých alergenů a jemně naruší pokožku. Podle reakce na jednotlivých místech pak určí, na které alergeny vaše tělo reaguje nepřiměřeně. Kožní test je bezbolestný a trvá zhruba půl hodiny.

Jak najít alergologa

Klasická cesta k vyšetření vede přes praktického lékaře, který posoudí vaše příznaky a v případě podezření na alergii vám vystaví žádanku na alergologii. Objednací lhůty alergologů, zejména ve velkých městech, bývají dlouhé, a na první vyšetření můžete čekat i několik měsíců. Výhodou tohoto postupu však je, že vyšetření bude plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Vyhledat lékaře

Nebaví vás čekat?

Pokud se vám nechce absolvovat celý proces se žádankou, můžete u některých lékařů využít možnosti přednostního objednání za poplatek či služeb soukromých klinik. Rychlou radu můžete získat také prostřednictvím online konzultace s lékařem.

Chcete se poradit s lékařem online?

Využije našich nových konzultací na dálku a sjednejte si online nebo telefonickou konzultaci s kvalifikovaným praktikujícím alergologem. Nejedná se o žádnou anonymní poradnu. Lékaře si sami vyberete a během konzultace se bude věnovat pouze vám.

Mám zájem o online konzultaci

Užitečné informace o alergii na pyl