Je jednoletá dvoudomá rostlina dosahující výše až 2 m. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená. Listy mají kosníkově vejčitý až kopinatý tvar.
Je jednoletá dvoudomá rostlina dosahující výše až 2 m. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená. Listy mají kosníkově vejčitý až kopinatý tvar.
Kvete od června do října. Jednopohlavné květy vyrůstají na oddělených rostlinách. Květenství, o velikosti 20–30 cm, se skládá ze štíhlých zelených lichoklasů. Délka listenců dosahuje 4 mm a je dvakrát větší než u okvětních lístků.
Velikost pylového zrna: 28–29 µm
Plodem je téměř kulovitá, poněkud svraskalá tobolka, otvírající se obřízně víčkem.
Původním areálem je jih Severní Ameriky. Do Evropy a dalších oblastí byl zavlečen. V České republice jej najdeme na železničních nádražích, v okolí překladišť a zemědělských objektů, na rumištích, skládkách, kompostech a náspech.
Kdysi byl potravou pro Indiány po celé Severní Americe. Listy, stonky a semena jsou velmi výživné. Laskavec má však tendenci absorbovat přebytečný dusík v půdě. Pokud roste na příliš hnojených půdách, pak není jeho konzumace vhodná pro lidi ani hospodářská zvířata. Listy laskavce obsahují také kyselinu šťavelovou, která může při nadměrné konzumaci představovat riziko pro lidi s onemocněním ledvin. Přestože není v současné době běžně konzumován, v Mexiku se stále používá k výrobě cukroví, které je připraveno ze semen pečených s medem. V USA představuje hrozbu pro farmáře jako plevel. Dokáže odolávat běžným pesticidům.
Laskavec ohnutý
Laskavec ocasatý Sauerův (Amaranthus caudatus)
Laskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus)
Laskavec zelenoklasý (Amaranthus powellii)
Laskavec krvavý (Amaranthus cruentus)
Laskavec hrubozel (Amaranthus blitum)
Laskavec skloněný (Amaranthus deflexus)
Laskavec úzkolistý planý (Amaranthus graecizans sylvestris)
Laskavec žmindovitý (Amaranthus blitoides)
Laskavec kadeřavý (Amaranthus crispus)
Laskavec tamaryškový (Ambrosia crispus)