Platan javorolistý

Platanus acerifolia, Platanus hispanica


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Proteales
Čeleď: Platanaceae (platanovité)

Anglicky: London plane tree
Francouzsky: Platane commun
Německy: die Ahornblättrige Platane, die Bastard-Platane
Období kvetení
0 0 0 14.15.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Strom dorůstající výšek i přes 30 m. Je nejrozšířenějším evropským platanem. Vytváří rozložitou korunu. V mládí má kůru hladkou, ve stáří tenkou borku odlupující se na podzim v deskovitých šupinách. Střídavé, kuželovité, k větévce přitisklé pupeny se směrem nahoru zmenšují. Listy jsou střídavě postavené, dlanitě laločnaté, dlouze řapíkaté, řídce zubaté.

Květ

Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy jsou uspořádány odděleně v kulovitých květenstvích na téže rostlině. Samčí mají 3–8 tyčinek, samičí mají 1 pestík s několika červenými bliznami.
Velikost pylového zrna: 21–25 µm.

Plod

Plodem je kuželovitě přišpičatělá nažka s dlouhým chmýřím. Dozrává v listopadu. Při dozrávání se plody rozpadají a chlupy z nich se rozlétají do okolí. Stejně tak se uvolňují i chlupy z mladých listů. Oboje chlupy mohou u citlivých lidí vyvolat alergické záněty očních spojivek a dýchacích cest. Zásadně nelze doporučit vysazovat platan do blízkosti dětských hřišť.

Výskyt

Je poloslunnou dřevinou náročnou na úrodnost a vlhkost půdy. Nejlépe roste podél řek a potoků. Vyskytuje se v celé Evropě s výjimkou severních oblastí, ojediněle je pěstován na Kavkaze, v Zakavkazsku a Střední Asii. Dále se nachází v Severní Americe. V České republice roste v parcích a zámeckých zahradách.

Další informace

Původ tohoto druhu není zcela jasný. Mnozí jej považují za křížence platanu východního a platanu západního, jiní jej považují za variantu prvního druhu. Dříve se v léčitelství používal čaj z listů a odvar z kůry platanu východního při léčbě průjmu a bolesti zubů. Dnes se platan jako léčivá rostlina běžně neuvádí. Dřevo platanu javorolistého je pevné a používá se k výrobě nábytku.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top