Ptačí zob obecný

Ligustrum vulgare


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Lamiales
Čeleď: Oleaceae (olivovníkovité)

Anglicky: Wild privet, Common privet
Francouzsky: Le troène commun
Německy: der Gewöhnliche Liguster
Období kvetení
0 0 0 0 0 26.27.0 0 0 0 0 

Znaky

Opadavý až poloopadavý keř dorůstající výšky 2–5 m. Má krátce řapíkaté, vejčitě kopinaté, celokrajné, 2–7 cm dlouhé listy vyrůstající vstřícně nebo po třech v přeslenech. Svrchní strana listu je tmavě zelená, spodní strana je světlejší.

Květ

Oboupohlavné květy jsou sestavené do koncových květenství připomínajících drobné laty šeříků. Květy jsou čtyřčetné, většinou dlouze trubkovité, zelenobílé či bílé, vonné. Kvete v červnu a červenci.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plody jsou kulovité, lesklé, černé bobule o velikosti až 8 mm. Uvnitř se nacházejí 2 fialovohnědá semena.

Výskyt

V Evropě se vyskytuje především v teplé části kontinentu. Zasahuje až po Baltské moře. Dál na východ roste na Kavkaze a Krymu. Rozšířil se do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. Je teplomilnou rostlinou, které vyhovují vápencové půdy. Nalézt ho můžeme na slunných stráních, při okrajích lesů, v houštinách a jako podrostový keř ve smíšených lesích.

Další informace

Ptačí zob obecný je oblíbenou rostlinou do živých tvarovaných plotů. Výborně snáší řez a dobře regeneruje. Dobře snáší také znečištěné ovzduší. Bobule ptačího zobu představují významnou potravu pro ptáky. Dříve se šťávou z plodů přibarvovalo víno. Bobule však obsahují glykosidy, které jsou pro člověka toxické. Po požití se může dostavit nevolnost, zvracení a průjem.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top