Tolice setá

Medicago sativa


(Tolice vojtěška)

Fotogalerie
Řád: Fabales
Čeleď: Fabaceae (bobovité)

Anglicky: Alfalfa, Lucerne
Francouzsky: Luzerne cultivée, Alfalfa
Německy: die Luzerne, Saat-Luzerne, Alfalfa
Období kvetení
0 0 0 0 15.26.27.28.19.0 0 0 

Znaky

Vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, tupě hranatá, holá nebo lehce pýřitá. Listy jsou řapíkaté, 3četné, s úkrojky dlouhými až 2 cm. Jednotlivé lístky jsou obvejčité až obkopinaté, na okraji zubaté, řapíčkaté, prostřední lístek s delším řapíkem.

Květ

Kvete od května do září. Květenstvím jsou stopkaté hlávkovité hrozny sedící v paždí listů. Mohou být tvořeny až 30 krátce stopkatými květy bílé až sytě fialové barvy.
Velikost pylového zrna: 38–58 µm.

Plod

Plody jsou spirálovitě stočené lusky šedočerné barvy.

Výskyt

Pochází z euroasijského prostoru, pravděpodobně z oblasti Malé Asie, Zakavkazí, Střední Asie a Kašmíru. Odtud se rozšířila do Evropy a dále téměř do celého světa. Pěstována je mimo Evropu zejména v Severní a Jižní Americe. Setkat se s ní můžeme také v Asii, Africe a Austrálii. Na zplanělou formu můžeme v České republice obvykle narazit na suchých loukách, mezích, na okrajích polí a podél cest.

Další informace

Je celosvětově nejrozšířenější pícninou. Oblibu získala díky vysokému obsahu bílkovin a odolnosti vůči suchu. Využívá symbiózy s hlízkovými bakteriemi fixujícími vzdušný dusík. Je známa již od dob antiky. Tolice byla dříve užívána také jako lék. Údajně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a působí preventivně proti vzniku srdečních onemocnění a mrtvice. Pro své blahodárné účinky je dnes nabízena ve formě potravinových doplňků. Extraktům z tolice by se však měli vyhnout lidé s diagnózou systémového lupusu erythematodes. Semena obsahují aminokyselinu kanavanin, jejíž nadměrná konzumace může způsobit poruchu tvorby krvinek a vyvolat nové propuknutí výše zmiňované nemoci.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top